Jadwiga Matusz
SŁYNNA ORKIESTRA I SŁAWNY STATEK W DOVER


W czwartek, 16 września br. wpłynął do portu w Dover sławny polski żaglowiec „DAR MŁODZIEŻY", następca legendarnych już fregat: „ LWÓW" i „DAR POMORZA". Statek zbudowany został w Stoczni Gdańskiej w 1981 roku, częściowo za składki społeczne. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się w 1982 roku, a matką chrzestną została żona zasłużonego komendanta Daru Pomorza", kapitana żeglugi wielkiej Kazimierza Jurkiewicza.


„Dar Młodzieży" odbył około 130 podróży szkoleniowych i odwiedził ponad 350 portów Europy, Azji, Australii i obu Ameryk, przepłynął prawie 4 tys. mil morskich.

Przeszkolono na nim 12 024 studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina, średnich szkół morskich oraz zagranicznych uczelni morskich.


W latach 1987-1988 pod dowództwem kpt. żeglugi wielkiej Leszka Wiktorowicza okrążył Ziemię drogą wokół przylądka Horn. W 1992 roku uświetnił 500. rocznicę odkrycia Ameryki rejsem do USA.

W tym roku w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Szopena przybył, między innymi, do Dover.

W czwartek 16 września można było zwiedzać sławną fregatę. Ponieważ książka Karola Olgierda Borchardta „Znaczy kapitan", opisująca życie na żaglowcu „Lwów"- dziadku „DARU MŁODZIEŻY" to jedna z moich ulubionych lektur, jadąc do Anglii zabrałam ją ze sobą, wyruszyłam rano - oczywiście do Dover. Na mostku witali gości uśmiechnięci studenci i objaśniali co można zwiedzić. Obeszłam dwa razy żaglowiec, oglądając wąskie korytarze, kajuty studentów, a widząc ich czyszczących w pocie czoła barierki wspominałam słynne powiedzenia kapitana fregaty „Lwów", Mamerta Stankiewicza - Znaczy, ...znaczy co?

Wielce usatysfakcjonowana wróciłam do Canterbury, aby przygotować się do wieczornego spotkania ze słynną orkiestrą - Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, która przypłynęła do Dover w ramach PODRÓŻY MORSKIEJ POD BANDERĄ CHOPINA na pokładzie „Daru Młodzieży".

fot. Maurycy Śmierzchalski, www.trójmiasto/gazeta.pl


Orkiestra jest uznawana za wiodącą polską orkiestrę; pełni rolę ambasadora kultury, reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie artystycznej. W ostatnich latach okazją do przedstawiania polskiej twórczości stały się m.in. koncerty w Brukseli (Europalia 2001 - Polska), Wiedniu (otwarcie Roku Polskiego w Austrii), Dűsseldorfie (Dni Województwa Śląskiego w Północnej Nadrenii-Westfalii), Madrycie (koncert galowy Roku Polskiego w Hiszpanii), Rzymie (obchody 70. rocznicy urodzin H.M. Góreckiego), Kijowie (inauguracja Roku Polskiego na Ukrainie), Paryżu (koncert galowy Roku Polskiego we Francji Nowa Polska) i Londynie (inauguracja Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii - POLSKA! YEAR). Zespół miał zaszczyt współpracować z największymi kompozytorami drugiej połowy XX wieku - Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł.

Uroczysty koncert odbył się o godzinie 19.00 w Dover Town Hall. Muzycy z Katowic zaprezentowali - oczywiście - muzykę Fryderyka Chopina, zabrzmiał między innymi „Wielki polonez Es-dur", a także utwór Benjamina Brittena, angielskiego kompozytora i dyrygenta uchodzącego za najwybitniejszego kompozytora brytyjskiego XX i „Morze" francuskiego kompozytora Claude'a Debussy'ego.

Fenomenalnie brzmiał w starych murach szopenowski polonez. Wieczorne spotkanie z muzyką było wspaniałym przeżyciem.
W koncercie uczestniczyli członkowie ZPOK z prezeską Martą Gocek.

News & Updates

Archive