SZLACHETNE ZDROWIE... CZYLI JAK LECZYĆ SIĘ W ANGLII !!!

 

Już nasz wielki mistrz z Czarnolasu, Jan Kochanowski przestrzegał  w swojej znakomitej fraszce „NA ZDROWIE": Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz...".

Minęło  kilkaset  lat, a jego rady nadal są ważne i aktualne. Chyba wszyscy wiemy, że zdrowia nie można kupić. Niestety! Co robić, aby o nie zadbać, szczególnie gdy jesteśmy w nowym, innym kraju?  W Wielkiej Brytanii opieka zdrowotna jest bezpłatna, JEDNAK  trzeba się zarejestrować w przychodni i mieć swojego lekarza i SWÓJ NUMER NHS (National Health System czyli  państwowa służba zdrowia). Jeżeli nie znamy dobrze języka angielskiego, mamy prawo do bezpłatnego tłumacza, należy jednak rejestrując się w wybranej przychodni zgłosić taką potrzebę. Panie w rejestracji są oczywiście uśmiechnięte, ale oficjalne.

Moje wrażenia po rejestracji były jednak pozytywne. Otrzymałam kartkę z terminem wizyty do lekarza  pierwszego kontaktu, która jest obowiązkowa, aby otrzymać numer NHS. Wizytę u pani doktor też wspominam dobrze, tłumacz nie był obecny osobiście, ale dostępny telefonicznie. Po wywiadzie lekarskim dostałam skierowanie do diabetologa, ponieważ jestem cukrzykiem. I tu miłe zaskoczenie! W Wielkiej Brytanii diabetycy mają WSZYSTKO za darmo, tzn.  lekarstwa i aparat do pomiaru cukru z oprzyrządowaniem, a TAKŻE dokładne badania krwi i moczu, badanie u okulisty, szczepienia, itd. Zostałam więc zbadana bardzo szczegółowo i odbyło się to wyjątkowo sprawnie i szybko. Teraz otrzymuję na mój domowy adres zaproszenia na przeróżne badania, właśnie z tytułu bycia diabetykiem. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Nawet przyjeżdżając do Anglii na krócej, np. w odwiedziny do rodziny, warto się zarejestrować w przychodni, a szczególnie gdy jest się chorym na cukrzycę. Choroba to nic przyjemnego, wizyty u lekarzy również, dlatego dbajmy o SZLACHETNE ZDROWIE!

Tu przypominają mi się współczesne fraszki krakowskiego poety ze strony internetowej MARCINA URBANA (marcinurban.net):

Fraszka o najtańszym lekarstwie

Dobre słowo to antidotum, po którym każdy się lepiej czuje,
dawaj je więc - pamiętając o tym, że przecież ono nic nie kosztuje.


Śmiech to zdrowie

Śmieją się z ciebie? A niech się śmieją! Też się uśmiechnij szczerze po chwili myśląc z najczystszą w sercu nadzieją, że będą... zdrowiej i dłużej żyli!

Fraszka o migrenie

Ból minął ... i wtedy przyszła refleksja  pomigrenowa, że świat jest naprawdę piękny, kiedy nie boli głowa!

Fraszka o leczeniu

Każdy kto był w szpitalu, bez wahania powie: lekarz daje lekarstwa,
ale Bóg daje zdrowie...

Z życzeniami zdrowia  -  Jagoda Matusz

News & Updates

Archive